Artykuł partnera.

System transportu wewnętrznego to niezbędne wyposażenie zakładów produkcyjnych, magazynów, sortowni czy innych obiektów, w których następuje duża rotacja towarów. Rolą takich systemów jest odciążenie pracowników, zwiększenie komfortu pracy, podkręcenie jej tempa, jak również podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Linie transportowe mogą się składać z wielu elementów, spośród których warto wyróżnić windy przemysłowe dwusłupowe i czterosłupowe. Jakie są zalety takich wind? Czym się charakteryzują? Którego producenta wind przemysłowych wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co trzeba wiedzieć o windach przemysłowych dwusłupowych i czterosłupowych?

Windy przemysłowe to po prostu urządzenia dźwigowe, które pozwalają szybko i bez wysiłku przenosić różne towary pomiędzy poziomami czy podnosić je na znaczną wysokość, np. w celu wygodnego ułożenia na regale magazynowym. Windy dwusłupowe i czterosłupowe (chodzi o sposób zabudowy – liczbę punktów podparcia) stanowią zatem bardzo ważne składniki profesjonalnego systemu transportu wewnętrznego.

Popularne rodzaje wind przemysłowych

Windy przemysłowe to obszerna kategoria urządzeń transportowych. Znajdziemy w niej windy wyposażone w różne rodzaje napędów czy systemów pozycjonowania. Dzięki temu istnieje możliwość perfekcyjnego dopasowania windy do zakładu pod kątem np. dostępnych źródeł zasilania, miejsca montażu czy specyfiki przenoszonych towarów.

Do najpopularniejszych rodzajów wind przemysłowych zaliczymy:

  • windy z napędami elektrycznymi połączonymi z falownikami,
  • windy z czujnikami zbliżeniowymi, szynami kodowymi czy systemami laserowego pomiaru odległości,
  • windy z układem napędowym umieszczonym w dowolnym miejscu na słupach (nazywane windami plecakowymi).

Zasada działania windy przemysłowej

Transport towarów może się odbywać zarówno wewnątrz specjalnego szybu, jak i na zewnątrz, z wykorzystaniem konstrukcji stalowej. Jest to uzależnione od rodzaju windy przemysłowej, a tym samym od potrzeb i specyfiki konkretnego zakładu.

Dobrze wykonane windy przemysłowe są wyposażone w ogrodzenie systemowe, które uniemożliwia niepowołanym osobom dostęp do przestrzeni roboczej windy. W momencie otwarcia drzwi ogrodzenia, następuje automatyczne zatrzymanie mechanizmu podnoszenia.

Warto również wspomnieć o mechanizmie blokującym na pozycji, który wyklucza możliwość zmiany położenia platformy windy w czasie załadunku lub rozładunku towarów. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo osób obsługujących dźwig, ale także na trwałość windy i jej osprzętu.

Zastosowanie wind przemysłowych

Windy przemysłowe, zarówno dwusłupowe, jak i czterosłupowe, są podstawowymi elementami systemów transportu wewnętrznego. Oczywiście mogą również funkcjonować samodzielnie, jako jedyne urządzenia mechanizujące przenoszenie towarów w obrębie zakładu.

Tego typu windy mają zastosowanie na przykład w:

  • magazynach wysokiego składowania,
  • obiektach wielopoziomowych,
  • w halach produkcyjnych,
  • w magazynach wyposażonych w antresole magazynowe.

Postaw na renomowanego producenta wind przemysłowych dwusłupowych i czterosłupowych

Konstrukcje stalowe wchodzące w skład systemów transportu wewnętrznego muszą prezentować najwyższą jakość wykonania. Równie ważne jest, aby prawidłowo dopasować poszczególne elementy linii transportowej do specyfiki konkretnego zakładu oraz potrzeb danego przedsiębiorcy.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie kompleksowej realizacji inwestycji renomowanemu, doświadczonemu producentowi wind przemysłowych dwusłupowych i czterosłupowych. Szczególnie dobrą opinią cieszy się spółka PROMUS Katowice, która zapewnia zarówno doradztwo techniczne, jak i projekt, produkcję, montaż, uruchomienie, przeszkolenie oraz późniejsze serwisowanie wind.

Więcej o windach przemysłowych dwusłupowych i czterosłupowych możesz przeczytać na stronie producenta – https://www.promus.katowice.pl/artykuly/windy-przemyslowe-dwuslupowe-i-czteroslupowe-producent-dlaczego-warto-postawic-na-promus-katowice/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.