Holandia jest jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków. Niewielka odległość od Polski, atrakcyjne zarobki i wyjątkowe krajobrazy zachęcają do wyjazdu. Wyjeżdżasz po raz pierwszy do pracy za granicę i nie wiesz co ze sobą zabrać? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i skompletuj niezbędnik podróżnika.

Dokumenty i formalności

Co należy bezwzględnie zabrać ze sobą? Najważniejsze są oczywiście dokumenty, takie jak dowód osobisty lub paszport, niezbędne do rozpoczęcia pracy w Holandii. Nie zapomnij o innych ważnych dokumentach w postaci prawa jazdy lub certyfikatów potwierdzających Twoje uprawnienia i kwalifikacje.

Wynagrodzenie za pracę w Niderlandach wypłacane jest wyłącznie na konto bankowe pracownika. Formalności polegające na otwarciu rachunku w banku, obsługującego walutę euro oraz wydaniu karty do bankomatu warto załatwić jeszcze przed wyjazdem.

Ochronę i ubezpieczenie na czas podróży zapewni z kolei Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana przez właściwy dla miejsca zamieszkania, wojewódzki oddział NFZ. Pracownicy z Polski zatrudnieni w Holandii muszą ponadto posiadać numer BSN lub Sofinummer.

Rzeczy osobiste

Wyjeżdżając do pracy do Holandii należy zabrać ze sobą portfel i telefon bez blokady SIM-lock, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z karty dowolnego operatora. Przydatny może się okazać także zapisany kontakt do polskich instytucji w Niderlandach, takich jak Ambasada RP. Praktycznym rozwiązaniem będzie spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy do walizki na kółkach lub torby podręcznej.

Nie zabieraj ze sobą cennych przedmiotów i drogiego sprzętu. Podejmując pracę np. w sektorze agrarnym w Holandii warto zabrać ze sobą odpowiednią odzież i obuwie, tj. ciepłe ubrania, wzmocnione na czubkach buty oraz nieprzemakalne rękawice. Nie zapomnij o poduszce z poszewką, pościeli lub śpiworze, kosmetykach, przyborach toaletowych i środkach czystości. Podczas deszczowych dni z pewnością przyda się także kurtka przeciwdeszczowa i parasol.

Planujesz wyjazd do pracy do Holandii? Pierwszym krokiem będzie znalezienie sprawdzonej, certyfikowanej agencji pracy, która pomoże w znalezieniu najlepszej oferty zatrudnienia. Agencja pośrednictwa pracy rozwieje Twoje wątpliwości, doradzi i pomoże skompletować torbę na wyjazd, dzięki czemu unikniesz stresu i zyskasz pewność, że niczego nie zapomnisz.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.