Ubezpieczenie na życie to pewne zabezpieczenie, które zapewnia wypłatę świadczeń na wypadek śmierci danej osoby. Zawiera się je po to, aby chronić swoich bliskich, przede wszelkimi skutkami finansowymi śmierci. Na rynku działa wiele firm, które oferują ubezpieczenia tego typu. Warto zapoznać się z możliwościami i podjąć jak najlepszą decyzję.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to gwarancja świadczeń niepodlegających opodatkowaniu dla rodziny, na wypadek swojej śmierci. Dzięki temu można mieć świadomość, że rodzina będzie zabezpieczona finansowo w przypadku śmierci. Odszkodowanie z tego tytułu może np. pomóc w spłacie kredytu lub przy opłacaniu rachunków czy wydatków dzieci.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów ubezpieczeń na życie oferowanych przez rożnych ubezpieczycieli. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć swoje działanie. Ochrona zdrowia to bardzo ważna kwestia.

Pierwszą możliwością jest terminowe ubezpieczenie na życie. Polisa tego typu obejmuje ochronę przez wskazany czas np. 10 lat, a wypłata świadczenia będzie możliwa tylko wtedy, gdy śmierć osoby ubezpieczonej nastąpi w określonym czasie. Innym rozwiązaniem jest tzw. ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego. Podobnie jak w pierwszym przypadki jest ono zawierane na określony czas. Polisa ma na celu zabezpieczenie przed koniecznością spłaty kredytu hipotecznego.

Ostatnim rozwiązaniem jest ubezpieczenie na całe życie. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ odszkodowanie może zostać wypłacone na wypadek śmierci bez względu na okres. Składki ubezpieczenia są stałe, przez cały czas trwania polisy.

Kogo przede wszystkim powinien rozważyć ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to rozwiązanie polecane każdemu. Są to jednak spore inwestycje. Dlatego pewna grupa osób, szczególnie powinna rozważyć jego wykupienie. Ubezpieczenie na życie powinien wykupić każdy kto posiada dom, ma dzieci lub ma inne osoby na utrzymaniu (np. osoby niepełnosprawne).

Z kolei studenci oraz osoby samotne, które nie mają nikogo na utrzymaniu i nie pełnią nad nikim opieki to grupa, która nie ma potrzeby inwestowania w tego typu ubezpieczenie.

O czym warto wiedzieć decydując się na ubezpieczenie na życie?

Duża rolę w ustaleniu wysokości polisy ubezpieczeniowej na życie odgrywa wiek osoby ubezpieczonej. Co jeśli dotyczy nas emerytura? Będzie to inny koszt niż w przypadku osób młodych. Inna wysokość składek będzie także dotyczyć osób palących papierosy.

Warto także zaznaczyć, że im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższe będą składki. Ubezpieczyciele chcą zarobić jak najwięcej na swoich biznesach, dlatego przed zawarciem umowy będą oni z pewnością zadawać wiele pytań np. dotyczących przebytych chorób, uzależnień itd. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, trzeba więc dobrze przemyśleć swoja decyzję i zapoznać się z wszelkimi wymaganiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.