Rynek e-commerce w Polsce notuje rekordowe wzrosty, osiągając w zeszłym roku wartość 100 miliardów złotych. Polacy przekonali się do zakupów w sieci, a początek trwającej pandemii jeszcze wzmocnił ten trend. Rodzime e-sklepy nie są jedynym obiektem zainteresowań konsumentów. Znaczna część z nich poszukuje zakupów także na zagranicznych serwisach. Jak często Polacy korzystają z takiej możliwości? Jak zadbać o bezpieczeństwo kupując przez internet za granicą i w jaki sposób wygodnie zapłaci za swoje zakupy?
Ilu Polaków robi zakupy w zagranicznych sklepach internetowych?
Według raportu E-commerce w Polsce 2019 aż 30% dokonywało zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Należy spodziewać się w przyszłości zdecydowanego wzrostu tego trendu, biorąc pod uwagę, że zagraniczne zakupy w sieci są domeną młodszych grup wiekowych. Wśród Polaków w wieku 15-24 odsetek kupujących za granicą wyniósł 42%. Z kolei w grupie wiekowej 25-34 lat na taki krok zdecydowało się 31% Polaków.
Wśród serwisów, z których korzystają Polacy dominującą rolę odgrywają sklepy internetowe z Chin, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Kupujących do zagranicznych poszukiwań motywuje przede wszystkim atrakcyjna cena produktów w porównaniu do oferty krajowych e-sklepów.
Jak bezpiecznie kupować w zagranicznych sklepach?
Tak wysoki odsetek osób dokonujących zakupów za granicą wskazuje, że są one postrzegane jako bezpieczne. Ma to wiele wspólnego z prawdą, choć należy przyznać, że w przypadku mniejszych serwisów nieco trudniej ocenić wiarygodność sprzedawcy. Najlepszą metodą weryfikacji jest zdanie się na opinie dotychczasowych klientów. Na zagranicznych serwisach sprzedażowych pod aukcjami nie brakuje dobrze opisanych zdjęć produktów, które nabyli użytkownicy z całego świata. Poza tym sprzedający, podobnie jak na polskich serwisach, są po każdej transakcji oceniani.
W jaki sposób płacić za zagraniczne zakupy?
Osobną kwestię stanowią płatności w zagranicznych serwisach. Kupując w Polsce, w razie wątpliwości, można skorzystać z opcji przesyłki za pobraniem. Jej koszt jest niewiele wyższy, a ogranicza ryzyko nieudanej transakcji do zera. Niestety w przypadku zagranicznych sklepów taka opcja jest zazwyczaj niedostępna. W dodatku najczęściej nie istnieje również możliwość skorzystania z wygodnych metod oferowanych przez polskich operatorów, takich jak Przelewy24. Bardzo lubiany przez Polaków i doskonały w swojej prostocie BLIK w większości przypadków jest niedostępny.
Jak bezpiecznie radzić sobie z płatnościami w zagranicznych sklepach? Jednym z wygodniejszych sposobów są transakcje kartą. Większość zagranicznych sklepów i serwisów akceptuje karty MasterCard i Visa najpopularniejsze w naszym kraju. Transakcja przebiega więc dokładnie tak samo, jak w polskim sklepie internetowym. Zabezpieczeniem konsumenta jest opcja chargeback, czyli tak zwane obciążenie zwrotne na wypadek oszustwa. Do dyspozycji polskich klientów w zagranicznych sklepach pozostają także coraz bardziej popularne portfele elektroniczne.
Więcej ciekawych informacji na temat rynku e-commerce oraz płatności elektronicznych można znaleźć na stronie: https://www.przelewy24.pl/.