W dobie dzisiejszej technologii i wciąż prężnie rozwijającego się Internetu, użytkownicy otrzymują szeroki wachlarz możliwości dotyczących pracy w sieci internetowej. Już blisko dekadę możemy korzystać z usług oferowanych przez Google Drive – czym tak naprawdę jest ta usługa i jakie korzyści wiążą się z jej użytkowaniem?

Opieka dla Twoich plików – domena GDrive

GDrive, czyli inaczej Dysk Google to kolejna dopracowana usługa słynnego przedsiębiorstwa informatycznego, przeznaczona głównie dla użytkowników pracujących w Internecie. Z Dysku gdrive mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i pracownicy firm – usługi Dysku Google zostały dostosowane do potrzeb każdego użytkownika. Oto funkcje, jakie oferuje firma Google za pomocą korzystania z dysku gdrive:

  • przechowywanie danych oraz plików o różnych rozszerzeniach,
  • tworzenie i edytowanie plików z pakietu Office,
  • możliwość pracy w zespole nad dokumentami.

Miejsce dla Twoich plików, czyli podstawowy pakiet Dysku Google

Dysk Google to usługa, do której dostęp otrzymujemy w momencie założenia Konta Google. To tylko jedna z możliwości, obok poczty Gmail czy podstawowych form dokumentacji, takich jak Prezentacje lub Arkusze – warto jednak zaznaczyć, że to właśnie gdrive jest najczęściej wykorzystywaną opcją przez użytkowników Google. 

W przypadku klientów indywidualnych, pojemność dysku gdrive wynosi 15 GB. W chmurze możliwe jest przechowywanie plików o różnym rozszerzeniu, w tym PDF czy CAD. Ponadto, użytkownik ma możliwość przesyłania filmów czy zdjęć oraz tworzenia folderów z własnymi plikami, które zostaną objęte ochroną Google. W ten sposób, klient zyskuje miejsce, będące kopią zapasową istotnych dokumentów.
W przypadku chęci zwiększenia pojemności Dysku, istnieje możliwość wykupienia pakietów o taryfie 100GB, 1TB, 10TB, 20TB lub 30TB, zgodnie z cennikiem przedsiębiorstwa Google.

Dysk Google przygotował także specjalną ofertę dla firm. Użytkownicy zarejestrowani jako pracownicy firm, mają do dyspozycji korzystanie z witryny G Suite. W zestawie, oprócz chmury Google, klient otrzymuje firmowe konto Gmail, możliwość tworzenia rozmów wideo w aplikacji Meet oraz podstawowe formy dokumentacji (Prezentacje, Arkusze, Dokumenty).
Zależnie od wybranego pakietu, klient ma do wykorzystania 30GB w chmurze (pakiet Basic), lub nieograniczone miejsce na dysku (Business, Enterprise), jeśli liczba użytkowników jest większa niż pięć osób. 

Tworzenie i edycja plików w Dysku Google

Jednym z atutów dysku gdrive jest niewątpliwie jego powiązanie z Dokumentami, Arkuszami oraz Prezentacjami – dzięki integracji z tymi aplikacjami, każdy użytkownik Dysku ma dostęp do tworzenia plików na ich platformie. To zdecydowane ułatwienie, bowiem klient nie musi za każdym razem importować plików na gdrive z własnego komputera – wystarczy, że stworzy go od podstaw w aplikacjach połączonych z Dyskiem Google.

Współpraca kluczem do sukcesu, czyli udostępnianie plików z GDrive

Zalety dysku gdrive
Źródło: Pixabay.com

Oprócz tworzenia zapasowej kopii dokumentów i edytowania plików na platformie Dysku Google istnieje także możliwość współdzielenia plików. Każdy użytkownik posiadający Konto Google może przenieść własność dokumentu lub folderu na inną osobę, korzystającą z dóbr gdrive.

Swoje pliki, jak i foldery możesz także udostępniać większej liczbie osób tak, by miały dostęp do treści dokumentów i mogły skorzystać z ich edycji. Tutaj warto także wspomnieć o możliwości pracy w zespole, co z pewnością ułatwia tworzenie materiałów studentom i innym grupom naukowym.

Pozostałe funkcje Google Drive

Korzystanie z dysku gdrive może być naprawdę przydatne i komfortowe – nic dziwnego, bowiem gama możliwości oferowana przez firmę Google satysfakcjonuje klientów. 
Przede wszystkim, istotną funkcją jest oczywiście wysokiej jakości ochrona plików użytkowników. Google posiada aż 128-bitowy klucz szyfrowania, który chroni wszelkie dokumenty umieszczane na dysku. Wysoka ochrona dokumentacji jest także zachowana w przypadku udostępniania plików przez użytkowników – dostęp do nich mają tylko osoby, które wcześniej otrzymały odnośnik, prowadzący do pliku. Ponadto, firma Google poinformuje klienta o każdym, nietypowym logowaniu, niezgodnym z docelowym urządzeniem lub lokalizacją użytkownika.

Autor artykułu:
Przemysław Jankowski – dziennikarz KomputerŚwiat.pl

Źródła informacji:

  • https://www.google.com/intl/pl_ALL/drive/features/#apps,
  • https://www.komputerswiat.pl/poradniki/internet/wszystko-o-usludze-dysk-google/2x7pf5j.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.