W ostatnim czasie rząd Polski coraz chętniej wspiera małych przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej. Takim zabiegiem jest chociażby wprowadzenie małego ZUS-u Plus. Od lutego 2020 roku, została wprowadzona inicjatywa, która obniża składki ubezpieczenia społecznego dla małych firm.

Mały ZUS – dla kogo?

Mały ZUS Plus jest programem mającym na celu wsparcie przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają wartości 120 000 zł w poprzednim roku podatkowym. By mieć szansę na przyznanie tego wniosku, trzeba spełniać dwa fundamentalne warunki:

  1. Przychody działalności gospodarczej, nie wlicza się w to działalność rolnicza, prowadzonej przez cały ubiegły rok, nie mogą przekraczać sumy 120 000 złotych;
  2. Prowadzenie działalności gospodarczej w ubiegłym roku trwało nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.

Należy pamiętać, że obniżone stawki nie dotyczą działalności w pierwszym roku ich prowadzenia, oraz jeśli przedsiębiorstwo spełnia warunki do płacenia niższych stawek ubezpieczenia społecznego od podstawy, która wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia. Projekt Mały ZUS odnosi się jedynie do składek na ubezpieczenie społeczne, natomiast kwota ubezpieczenia zdrowotnego pozostaje bez zmian.

Jak obliczyć mały ZUS?

Do ustalenia podstawy składek potrzebne są informacje o przeciętnym miesięcznym dochodzie z działalności w trakcie ubiegłego roku. Jak obliczyć mały ZUS – instrukcja:

  1. Oblicz roczny dochód z działalności z ubiegłego roku kalendarzowego, podziel go przez liczbę dni kalendarzowych, w trakcie których prowadziłeś działalność gospodarczą;
  2. Powstały wynik należy pomnożyć przez 30 i zaokrąglić – w górę =/>50 gr, w dół <50 gr;
Mały ZUS
Źródło: Pexels.com

Ewentualnie, jeśli ubiegły rok był rozliczany w formie karty podatkowej bądź zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, dochód można obliczyć poprzez prosty rachunek mnożenia wysokości przychodu ze współczynnikiem 0,5.

  1. Kolejno należy ustalić podstawę stawki. Polega to na pomnożeniu miesięcznego dochodu z tytułu prowadzenia działalności przez współczynnik 0,5 i zaokrąglić wynik;
  2. Otrzymany wynik trzeba przyrównać do kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku a także do kwoty 60% przewidywanego wynagrodzenia za miesiąc. Powyższa podstawa powinna się mieścić w granicach tych dwóch wartości;
  3. Im bliżej kwoty 30% min. wynagrodzenia, tym przysługuje niższa stawka na składkę ubezpieczenia społecznego. Zatem ile wynosi mały ZUS? Na pewno stawki są o kilkaset złotych mniejsze.

Przez jaki okres czasu można korzystać z tego świadczenia?

Niższe stawki ubezpieczenia społecznego obowiązują maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) podczas kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych, w których prowadzono działalność gospodarczą. Do tego okresu 36 miesięcy wlicza się okres korzystania z projektu Mały ZUS z 2019 roku.

Kiedy należy się zgłosić i jakie dokumenty przygotować?

Aby dostać możliwość płacenia niższych składek należy złożyć dokumenty takie jak:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się od 05 70 lub 05 72;
  • zgłoszenie z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92
    • Do ubezpieczeń społecznych- ZUS ZUA;
    • Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego – ZUS ZZA.

Powyższe dokumenty należy przekazać do 7 dni, licząc od dnia, w którym zaczynasz spełniać wymogi do posługiwania się Małym ZUS Plus. Podane druki należy złożyć bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź przez CEIDG.

Kiedy nie dostaje się ulgi Małego ZUS Plus?

Istnieje również kilka kwestii, które uniemożliwiają przyznanie ulgi małego ZUSu:

  • Jeśli w ubiegłym roku kalendarzowym, działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż 60 dni;
  • Jeśli rozliczano się w formie karty podatkowej i wraz ze zwolnieniem ze sprzedaży od podatku VAT. Warunki te trzeba spełniać łącznie;
  • Jeśli podlegało się ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności;
  • Jeśli spełnia się warunki do opłacania „preferencyjnych składek”;
  • Jeśli wykonuje się dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robiło się dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

 

Źródła:

One Reply to “Mały ZUS w 2020– ile wynosi i kto może z niego skorzystać?”

  1. Świetna sprawa. Mam nadzieję, że w przyszłości rząd jeszcze bardziej przychyli się do małych przedsiębiorców, którzy jak mogą napędzają polską gospodarkę i pomoże im w ich działaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.