Podejmując współpracę z różnymi kontrahentami warto upewnić się, jeszcze przed rozpoczęciem takiej kooperacji, czy dana firma istnieje. Przez pojęcie istnienia rozumie się odpowiedź na pytanie – czy firma jest zarejestrowana w CEIDG i czy posiada numer NIP? Jak nie trafić na firmy widmo? Dziś poruszymy właśnie tę kwestię.

Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana?

Na samym początku należy zweryfikować firmę na podstawie jej danych. Każda zarejestrowana działalność gospodarcza powinna mieć:

  • Pełną nazwę;
  • Adres firmy;
  • NIP;
  • REGON;
  • KRS (dot. spółek).

Jeśli brakuje któregoś z wyżej wymienionych punktów, już to powinno zwrócić naszą uwagę i wzbudzić czujność. Jeśli Twój potencjalny kontrahent nie podaje pełnych danych firmy, nie podpisuj z nim żadnych faktur czy umów i koniecznie sprawdzaj dalej.

Kolejnym krokiem jest skontrolowanie przedsiębiorstwa w 3 rejestrach, z nieograniczonym dostępem online. Wszystkie spisy dysponują zawsze aktualnymi i prawdziwymi danymi. Są to:

  1. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – rejestr ten dotyczy firm, które prowadzą działalność jednoosobową lub są wspólnikami spółki cywilnej;
  2. Krajowy Rejestr Sądowy – KRS – spis ten dotyczy tych przedsiębiorstw, które działają w formie spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o., spółki jawne);
  3. REGON – jeśli Twój potencjalny kontrahent prowadzi spółkę cywilną, która nie znajduje się w spisie CEIDG, trzeba ją weryfikować w rejestrze REGON.

CEIDG – jak sprawdzić, czy firma istnieje?

Weryfikację firmy najlepiej zacząć od przejrzenia rejestru działalności gospodarczych CEIDG. W internetowej wyszukiwarce wystarczy wpisać dane firmy, np. numer NIP. Dzięki wpisaniu tak unikalnych danych, jakimi są numer NIP firmy czy REGON, najszybciej zyskasz informacje, które są Ci potrzebne. Jeśli Twój potencjalny partner biznesowy widnieje w rejestrze – to bardzo dobrze.

Świadczy to o tym, że jego firma jest wiarygodna a co najważniejsze prawnie istnieje. W spisie CEIDG znajdziesz szczegółowe informacje o wyszukanej firmie, takie jak: datę rozpoczęcia działalności, adres i e-mail firmy, aktualny status przedsiębiorcy, rodzaje działalności jaka jest prowadzona, dane pełnomocników oraz wykaz spółek cywilnych, których wspólnikiem jest przedsiębiorca. Jeśli interesująca Cię firma została wykreślona z rejestru to nadal można ją odnaleźć, warunkiem jest jedynie data. Zakończenie działalności przed 1 lipca 2011 roku, skutkuje niewyświetleniem danych w rejestrze. By znaleźć instytucje już wykreślone ze spisu, przy wyszukiwaniu konieczne jest zaznaczenie “uwzględnij wykreślone”. Wtedy otrzymasz wyniki aktywnych i wykreślonych z rejestru działalności gospodarczych.

KRS – jak zweryfikować firmę w tym rejestrze?

Rejestracja firmy gdzie to sprawdzić
Źródło: Pexels.com

Jeśli próbujesz zweryfikować firmę, która działa w formie spółki prawa handlowego, należy przejrzeć Krajowy Rejestr Sądowy. W tym spisie również można wyszukiwać przedsiębiorstwa za pomocą ich numeru NIP, REGONU, numerze KRS, nazwie firmy czy miejscowości. Ważną czynnością jest zaznaczenie okienka “przedsiębiorcy”, dzięki czemu znajdziesz przefiltrowane wyniki. W tym rejestrze widnieją również stowarzyszenia oraz fundacje.

W rejestrze KRS również warto wpisywać unikalne dane jednostki by zyskać lepiej dopasowane wyniki wyszukiwania. Rejestr ogranicza się do wyświetlania tylko 100 wyników. Dane jakie można uzyskać na temat weryfikowanej firmy są podobne jak w CEIDG, z tym wyjątkiem, że wybierając opcję pobrania wydruku, zyskujesz bardziej szczegółowe dane: organy reprezentujące spółkę, informacje o kapitale, przedmiocie działalności, możliwym postępowaniu upadłościowym, wierzytelnościach oraz zmianach w KRS. Jednak nie jest możliwe pobranie raportu dla spółki, która została wykreślona z rejestru.

REGON – jak znaleźć informacje o firmie?

Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej jest rejestrem, które prowadzi Główny Urząd Statystyczny. REGON jest spisem informacji o podmiotach gospodarki narodowej. Można tu znaleźć dane, które nie pojawiają się w bazach CEIDG i KRS. By znaleźć daną firmę wystarczy wpisać numer REGON firmy w wyszukiwarce na stronie internetowej.

Firma krzak

Jest to pojęcie określające instytucję, która nie jest zarejestrowana, fikcyjna. Taka firma działa nielegalnie. Warto uważać na takie nieprawdziwe firmy, by nie stracić pieniędzy na fikcyjnych współpracach.

Źródła:

One Reply to “Jak i gdzie sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana?”

  1. Oj tak… Współpraca z nowym kontrahentem może być ryzykowna. Wiem coś o tym. Zachęcam, aby zawsze wcześniej sprawdzić partnera biznesowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.