W branży IT istnieje wiele specjalistycznych stanowisk, bez których tworzenie nowych produktów byłoby niemożliwe. Jednym z nich jest tester oprogramowania. Jakie zadania do niego należą i dlaczego jego rola jest tak istotna?

Odpowiednia kontrola gwarancją jakości

Rola testera oprogramowania w branży IT jest naprawdę ważna. Osoby na tym stanowisku odpowiedzialne są za to, aby sprawdzić produkt przed jego ostatecznym przekazaniem do produkcji. Przeprowadzenie dopasowanych do konkretnego oprogramowania lub aplikacji testów jest kluczowe i pozwala na wyłapanie błędów oraz ewentualnych niedociągnięć, które mogłyby znacznie obniżyć jakość finalnego produktu. Dzięki temu ryzyko, że oprogramowanie będzie wadliwe, zostanie obniżone do możliwego minimum.

Sprawdzenie przygotowanego programu może być przeprowadzane ręcznie lub w sposób zautomatyzowany – wszystko zależy od tego, jaki produkt poddawany jest próbie i analizowany przez testerów. Wpływ na sposób testowania mają również posiadane zasoby, umiejętności zespołu oraz oczekiwane efekty i kilku innych elementów. Automatyzacja tego procesu znacznie przyspiesza sprawdzenie wszystkich elementów, jednak nie zawsze jest pożądana. Manualne przejście przez wszystkie etapy programu i sprawdzenie wszystkich jego składowych często może być bardziej dokładne i skupione na konkretnych parametrach, istotnych dla danego projektu. Dlatego w firmach IT wykonywane są zarówno testy zautomatyzowane, jak i te wykonywane ręcznie.

Sprawdzanie na każdym etapie tworzenia

Wbrew pozorom kariera w IT na stanowisku testera oprogramowania nie ogranicza się do pracy z gotowym produktem. Wiele analiz oraz sprawdzianów wykonuje się na bieżąco – dzięki temu nanoszenie poprawek jest szybsze i bardziej efektywne. Testerzy aplikacji muszą trzymać rękę na pulsie i dokonywać odpowiednich działań monitorujących regularnie, podczas wszystkich etapów tworzenia nowego oprogramowania lub aplikacji. Z tego powodu praca na tym stanowisku wymaga bardzo dużej dokładności i systematyczności. 

W pracy w IT do sprawdzania produktów i ich poprawnego działania potrzebna jest skrupulatność oraz dociekliwość. Odkrycie dokładnej przyczyny występowania błędu często wymaga zagłębienia się w kod danego produktu IT i pochłania sporo czasu. Dlatego też tester musi posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, taką jak podstawy programowania, ale także być bardzo cierpliwym i nastawionym na szczegółowe sprawdzenie wszystkich możliwości podczas przeprowadzanych testów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.