Rozstanie dwojga ludzi nigdy nie jest proste, jednak w przypadku małżeństwa bywa nieco trudniej ponieważ należy dopilnować formalności. Dodatkowe komplikacje pojawiają się w przypadku posiadania potomstwa albo wspólnego majątku. Jak to wygląda gdy jedna ze stron składa pozew o rozwód bez orzekania o winie? Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat rozwodu w Warszawie.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie

W Polsce istnieją dwa rodzaje rozwodu:

  • z orzekaniem o winie,
  • bez orzekania o winie.

Mimo, że wszystkie mają wspólny trzon, zachodzi kilka kluczowych różnic. Gdy rozpad małżeństwa następuje w spokoju i zgodzie, zwykle jedna ze stron składa pozew o rozwód bez orzekania o winie. Ilość rozpraw determinuje przede wszystkim zgodność zeznań i określenie podziału majątku i opieki nad potomstwem, jeśli para je posiada. Jest to najszybszy sposób na rozwód. Jeśli strony deklarują zgodnie chęć rozstania, sąd jest w stanie oficjalnie zakończyć małżeństwo w trakcie jednej rozprawy.

Rozpad małżeństwa – ile kosztuje rozwód?

Rozwód w Warszawie kosztuje tyle samo ile w pozostałych miastach czyli 600zł. To koszt podstawowy za złożenie pozwu o rozwód. Opłata dla sądu musi być wpłacona jednorazowa podczas złożenia dokumentów. W sytuacji gdy małżeństwo chce dokonać dodatkowo podziału majątku, należy uiścić dodatkowo 300zł. Innym sposobem na rozdzielność majątkową jest wizyta u radcy prawnego. W Warszawie koszt takiego spotkania może się wahać w granicach 100-500zł. Warto zrobić wcześniejsze rozeznanie i sprawdzić opinie.

Ile trwa rozwód w Warszawie?

Warszawa jest największym i najgęściej zaludnionym miastem Polski. Z tego też względu odsetek rozwodów jest tutaj największy. A to z kolei wpływa to na terminy jakimi dysponują warszawskie sądy. Dlatego przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu o rozwód należy uzbroić się w cierpliwość. Wiele zależy od tego do którego sądu został złożony wniosek. Brak dzieci i wspólnego majątku również jest istotny. W takim przypadku jedna rozprawa może zakończyć małżeństwo. Ważne jest aby strony trzymały się jednej wersji wydarzeń. W przypadku zmiany zdania, sąd dopuszcza możliwość zmiany formy pozwu. Ciężko jest określić czas oczekiwania na datę rozprawy ponieważ jest to kwestia zmienna. Zależy przede wszystkim od obłożenia sądu. Zwykle jest to okres między 3, a 12 miesięcy. Oczywiście małżonek, który otrzyma pozew o rozwód może zmienić zdanie i wycofać z wcześniejszych ustaleń. Odesłanie odpowiedzi i dodatkowa korespondencja z sądem wydłuża znacznie termin rozprawy.

Reasumując, czas oczekiwania na wyznaczenie terminu zależy od tego, w której placówce zostały złożone dokumenty. W przypadku ustalonych wcześniej zasad podziału majątku i opieki nad dziećmi, ilość rozpraw się zmniejsza. Pary, które nie mają potomstwa ani majątku wspólnego mogą otrzymać rozwód już po pierwszej rozprawie.

Rozdzielność majątkowa

W zależności od sytuacji małżonków, podział wspólnego majątku może przebiegać w różny sposób. Jeśli przed ślubem została podpisana intercyza, nie powinno być żadnego problemu – określono tam odgórnie zasady podziału majątku wniesionego do wspólnego życia. Jeśli takiej umowy zabrakło, zadaniem sądu będzie dokonanie podziału majątku należącego do pary. Rozwiązaniem jest ugoda albo oddzielna sprawa sądowa i dodatkowy koszt w wysokości 300zł. W celu dokonania wcześniejszego podziału majątku pomoże radca prawny. W Warszawie nie powinno być trudno znaleźć odpowiednie biuro lub kancelarię. Podział majątku przed złożeniem pozwu pozwoli na szybsze zamknięcie sprawy.

Rozpad małżeństwa nierzadko kończy się dramatami i nieprzyjemnymi sytuacjami. W przypadku zgodności co do rozstania, rozwód bez orzekania o winie będzie najszybszym i najmniej bolesnym działaniem jakie może podjąć para, która zakończyła wspólne życie.

Sprawdź więcej na https://gaworkancelaria.pl/rozwod-warszawa/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.