Każdy przedsiębiorca marzy o tym, by jego firma rozwijała się jak najszybciej, zdobywała nowych klientów i z miesiąca na miesiąc generowała coraz większe zyski. Jak odnieść sukces w biznesie? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wdrożenie nowoczesnych technologii, które wpływają zarówno na rozwój organizacji, jak i zwiększenie jej przewagi konkurencyjnej. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy wybrane z dostępnych na rynku narzędzi cyfrowych, które wspierają przedsiębiorstwo na różnych obszarach działania.

Dlaczego warto inwestować w nowe technologie?

W dzisiejszych czasach nawet w tradycyjnym biznesie nie powinno zabraknąć elementów ze świata cyfrowego, takich jak reklama lokalna w Google Ads czy system CRM zwiększający efektywność obsługi klientów. Wbrew powszechnie panującym opiniom, nowoczesne technologie nie tylko ułatwiają prowadzenie firmy, ale w dużej mierze przyczyniają się do jej rozwoju. Dlatego też wielu właścicieli małych, średnich i dużych biznesów decyduje się na transformację cyfrową. Co to takiego?

Transformacja cyfrowa (z ang. Digital Transformation) to złożony, długofalowy proces polegający na podnoszeniu wydajności i optymalizacji codziennych zadań w przedsiębiorstwie poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. Zainwestowanie w innowacyjne narzędzia cyfrowe niesie ze sobą mnóstwo korzyści biznesowych – niezależnie od wielkości prowadzonego przedsiębiorstwa oraz złożoności realizowanych procesów. 

Niezbędne narzędzia cyfrowe wspierające realizację celów i prawidłowy rozwój przedsiębiorstwa

Dostęp do zaawansowanych narzędzi cyfrowych wspierających zarządzanie i rozwój biznesu stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie coraz więcej polskich firm decyduje się na wdrożenie innowacji technologicznych, dzięki którym możliwe jest m.in. zwiększenie wydajności pracy, poprawienie wyników finansowych poprzez pozyskanie nowych klientów, usprawnienie procedury obsługi klienta itp. Poniżej umieściliśmy kilka przykładów takich rozwiązań.

Google Ads

Czym byłby sukcesywny rozwój biznesu w XXI wieku bez dobrej i skutecznej reklamy? W końcu jest to najlepszy sposób na promowanie swoich produktów czy usług, który przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności marki. Google Ads, dawniej Google AdWords to jedno z najpopularniejszych i zarazem najchętniej stosowanych narzędzi reklamowych, które cieszy się dużym uznaniem przedsiębiorców na całym świecie. Osobom niewtajemniczonym pokrótce przypomnimy mechanizm działania reklam Google Ads.

Reklamy Google Ads to reklamy tekstowe, graficzne i video, które są wyświetlane konsumentom w trakcie korzystania z wyszukiwarki Google, przeglądania różnych stron internetowych, czy oglądania filmów na YouTube. Warto tutaj zaznaczyć, że Google Ads jest w 100% płatnym narzędziem do promocji firmy, ale też niezwykle skutecznym – pozwala na precyzyjne dodarcie do osób o konkretnych zainteresowaniach, wśród których znajdują się potencjalni klienci. To, co istotne na prowadzenie kampanii w Google Ads może zdecydować się każdy. Nie jest to narzędzie dedykowane wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym biznes online. To dobry wybór również dla właścicieli stacjonarnych sklepów i punktów usługowych.

Najważniejsze zalety reklam Google Ads: 

 

 • kierowanie reklam do konkretnej grupy docelowej,
 • efektywne zarządzanie kampaniami,
 • stały dostęp do szczegółowych statystyk,
 • kontrola nad kosztami.

System CRM 

Nowoczesne technologie pozwalają poznać potrzeby potencjalnego klienta i wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom, co odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju firmy. System CRM (z ang. Customer Relationship Management) to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające efektywne zarządzanie relacjami organizacji z obecnymi oraz potencjalnymi klientami. System CRM należy obecnie do grupy podstawowych narzędzi wykorzystywanych w wielu polskich firmach. Dzięki niemu możliwe jest m.in. gromadzenie, porządkowanie i zarządzanie danymi klientów, a także skuteczne przygotowywanie strategii sprzedażowych i logistycznych dostosowanych do potrzeb współczesnych konsumentów. Wdrożenie systemu CRM przynosi mnóstwo korzyści – zarówno z punktu widzenia klientów, jak i samych pracowników. Rozwiązanie to dedykowane jest małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom z różnych branż.

Korzyści z wdrożenia systemu CRM w firmie:

 

 • efektywna obsługa klienta,
 • skutecznie pozyskiwanie nowych klientów i budowanie z nimi trwałych relacji,
 • lepsza organizacja pracy i komunikacja wewnątrz firmy,
 • możliwość obsługi z dowolnego miejsca i urządzenia mobilnego,
 • optymalizacja działań marketingowych,
 • kontrolowanie efektywności pracowników,
 • zabezpieczenie danych przed ich utratą,
 • analizowanie i prognozowanie.

Zastanawiasz się, jak innowacyjne narzędzia takie jak system CRM mają się do tradycyjnego biznesu? Wdrożenie CRM w branży np. fryzjerskiej lub kosmetycznej umożliwia pracownikom przyjmowanie zapisów zgodnie z RODO, czyli aktualnie obowiązującemu rozporządzeniu o ochronie danych osobowych.

System ERP

System ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) – czyli system do planowania zasobów w przedsiębiorstwie to innowacyjne oprogramowanie wspierające kluczowe obszary biznesowe i procesy, w tym m.in. sprzedaż i zakupy, kadry i płace, magazyn, produkcja, finanse i księgowość, analizy, automatyzację procesów, pracę mobilną itp. Najprościej rzecz ujmując, system ERP służy do kompleksowego zarządzania biznesem.

Wdrożenie systemu ERP ma wiele zalet, jednak za najważniejszą uważa się pracę na jednej bazie danych. Co to oznacza w praktyce? Informacje i dane wprowadzone w jednym obszarze systemu np. w magazynie są natychmiast widoczne przez innych użytkowników systemu np. w dziale produkcji, co znacznie usprawnia funkcjonowanie biznesu. Należy tutaj zaznaczyć, że systemy ERP znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży. O tym, jak wiele można zyskać dzięki nowym technologiom, przekonała się jedna z dużych firm, specjalizująca się w produkcji konserw, która obecnie w pełni kontroluje swoje zasoby. W przypadku tak rozbudowanej struktury konieczne było zastosowanie systemu o dość rozbudowanej funkcjonalności, który znacznie przyspieszył i usprawnił procesy w kluczowych obszarach biznesowych – produkcji, dystrybucji i budowaniu strategii. 

Korzyści z wdrożenia systemu ERP w firmie:

 

 • obniżenie kosztów prowadzenia firmy,
 • oszczędność czasu,
 • zwiększenie efektywności i wydajności pracy,
 • automatyzacja i ujednolicenie procesów,
 • poprawa i efektywna kontrola jakości,
 • łatwiejszy dostęp do danych i informacji,
 • zwiększenie bezpieczeństwa danych,
 • szybsze podejmowanie skutecznych decyzji,
 • optymalizacja procesów produkcyjnych i stanów magazynowych.

Nowe technologie kluczem do biznesowego sukcesu w XXI wieku! 

Nowoczesne technologie i narzędzia cyfrowe wspierają zrównoważony rozwój biznesu. Przedsiębiorcy, którzy w dalszym ciągu opierają swoje działania na tradycyjnych analogowych metodach pracy, narażają się nie tylko na zahamowanie rozwoju swojego biznesu, ale także poniesienie dużych strat w przyszłości. 

Firma, która się nie rozwija, nie zaspokaja potrzeb swoich klientów, dla których wykorzystywanie technologii cyfrowych już jakiś czas temu stało się oczywistością. Poprzez wdrożenie odpowiednich narzędzi współcześni konsumenci mają możliwość, chociażby zamawiania posiłków czy umawiania wizyty do fryzjera, czy kosmetyczki poprzez aplikacje mobilne. Firmy, które chcą się rozwijać i usprawniać swoje działanie muszą inwestować w nowatorskie rozwiązania – w dobie powszechnej obecności technologii cyfrowej jest to wręcz nieuniknione. Jednak, jak wskazują eksperci cyfrowej transformacji z Infinity Horizon, chcąc wprowadzić taką zmianę do swojego biznesu, warto jednak zacząć od audytu, który wskaże jakie obszary warto poddać procesowi cyfryzacji. Na tak wprowadzonych zmianach zyskają zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy, którzy będą mogli budować i utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.