Dzięki dedykowanym programom dla branży logistycznej można efektywnie prowadzić szereg procesów i skutecznie wspierać działalność firmy.

Coraz więcej firm sięga po dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu można efektywnie prowadzić wiele specyficznych procesów biznesie. Do tej kategorii zaliczane jest również oprogramowanie logistyczne, które przeznaczone jest dla firm zajmujących się szeroko pojętą logistyką.

Czym jest oprogramowanie logistyczne?

Termin jak oprogramowanie logistyczne odnosi się do oprogramowania przeznaczonego dla firm zajmujących się logistyką, między innymi spedycją, transportem, magazynowaniem oraz innymi czynnościami związanymi z przemieszczaniem ładunków.

Nowoczesne systemy tego typu oferują dostęp do pełnej gamy funkcji, dzięki którym prowadzenie działań logistycznych jest efektywniejsze, wydajniejsze, związane z niższymi kosztami i dają firmie szansę na przyszłościowy rozwój.

Oprogramowanie logistyczne – dla kogo?

Tego typu oprogramowanie może być wykorzystane zarówno w mniejszych, jak i w średnich i dużych firmach, które dysponują własną flotą samochodów oraz zapleczem magazynowym.

Mogą korzystać z nich nie tylko te firmy, które skupiają swoją działalność na logistyce, ale również te, dla których jest ona istotnym, lecz nie głównym obszarem działalności.

Przykładowo, może być ono używane również przez firmy, które udostępniają pojazdy pracownikom jak przedstawiciele handlowi, monterzy, instalatorzy, ankieterzy, a także w firmach dysponujących własnymi magazynami do przechowywania towarów.

Oprogramowanie logistyczne – warianty

Do kategorii jak oprogramowanie logistyczne zaliczają się dwa główne rodzaje programów dedykowanych dla tej branży, a mianowicie są to programy klasy WMS oraz TMS.

Oprogramowanie WMS – Warehouse Management System – przeznaczone jest do zarządzania magazynem. Z kolei oprogramowanie TMS – Transportation Management System – skierowane jest do firm zajmujących się transportem oraz innymi zadaniami związanymi z wykorzystaniem floty pojazdów.

Jakie dokładnie funkcje mogą zaoferować powyższe warianty programów dla branży logistycznej?

Oprogramowanie WMS

Program do magazynu klasy WMS może zapewnić dostęp do pełnej palety funkcji związanych z efektywnym prowadzeniem magazynu.

Wspomaga on gospodarkę magazynową, udostępniając bazę danych oraz szereg narzędzi, dzięki którym przyjmowanie, zarządzanie, kompletowanie i wydawanie towarów staje się efektywniejsze.

Tego typu oprogramowanie logistyczne może między innymi służyć do zautomatyzowanego przygotowywania dokumentów magazynowych, może ono pomagać we wprowadzaniu towarów do magazynu oraz w ich kompletowaniu, a także pozwala na korzystanie z praktycznych funkcji, na przykład jak alarmowanie o niskich stanach magazynowych.

Dla jeszcze większej efektywności program magazynowy może zaoferować współpracę z urządzeniami mobilnymi, między innymi z czytnikami danych, które pozwalają na łatwą obsługę towarów w magazynie. Takie rozwiązanie oferuje między innymi firma itcenter.pl, która opracowała program ProWMS.

Oprogramowanie TMS

Z kolei oprogramowanie logistyczne w klasie TMS, czyli systemy zarządzania transportem mogą zaoferować dostęp do funkcji wspomagających planowanie, realizowanie oraz optymalizowanie przemieszczania się ładunków. Jak wspomniano wcześniej, mogą być one też używane przez firmy w innych branżach, które posiadają swoją flotę pojazdów.

Dzięki systemom TMS można między innymi korzystać z funkcji jak tworzenie harmonogramów oraz optymalizowanie tras, aby szybko i tanio odwiedzić wszystkie wymagane miejsca, zarządzanie flotą pojazdów oraz ruchem na placu, zarządzanie pracownikami czy też przygotowywanie dokumentów transportowych.

Również nowoczesne oprogramowanie logistyczne tego typu pozwala na skorzystanie z funkcji monitorowania GPS, dzięki której można stale kontrolować miejsce, w którym znajduje się pojazd. To pozwala na efektywną kontrolę realizacji zleceń i również pozwala na szybką interwencję w razie pojawienia się problemów, na przykład korków albo wypadków na drodze, by na czas dojechać do celu.

Wobec tego oprogramowanie logistyczne to kompleksowe wsparcie dla każdej firmy, której działalność związana jest z logistyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.