Obecnie szkło stało się bardzo modnym designerskim dodatkiem, ale również podstawowym elementem coraz częściej wykorzystywanym w budownictwie, już nie tylko jako okna, ale i potężne szklane powierzchnie. Jak można wykorzystać szkło przy tworzeniu wieżowców i czy takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne?
Szkło w nowoczesnych aranżacjach
Szkło od dawna króluje w światowych trendach architektonicznych. Ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w elementach zdobniczych, oraz jako główny budulec. Już po II wojnie światowej, przemysł zrewolucjonizował swoje pojęcie odnośnie konstrukcji szklanych. Powstawały pomysły na samonośne konstrukcje szklanej ściany osłonowej. Już wtedy rosło zainteresowanie i gloryfikacja tego budulca, wszelkie pisma architektoniczne rozbrzmiewały informacjami o doskonaleniu prac i wynikach laboratoryjnych.
Poprzez taką fascynację, szklana sława rozciągała się na wszystkie kontynenty, gdzie była obowiązującym stylem modernizacyjnym i modernistycznym. Poświata szklanej architektury bardzo szybko przeistoczyła się w symbol nowoczesności, tym samym wyznaczając trendy na przyszłe lata.
Szkło w aranżacji jest już nie tylko minimalistycznym dodatkiem, ale stanowi główną jego część. Obecnie w architekturze swój prym wiodą szklane wieżowce, biurowce czy konstrukcje z zakresu dziedziny sztuki. Nowe kształty i modernistyczny wygląd znakomicie wpisują się w miejskie przestrzenie nadając odmienny i nowoczesny charakter. Co więcej szkło jest bardzo dobrym materiałem akustycznym, przez co znajduje zastosowanie jako materiał odbijający dźwięki w pomieszczeniach koncertowych, widowiskowych i konferencyjnych. Nie tylko nadaje nowoczesny wygląd, ale i zapewnia doskonałą akustykę w niebanalnej przestrzeni.
Nowoczesne, szklane wieżowce
Fenomen szkła we współczesnej architekturze bardzo dobrze jest widoczny w wielkich miastach, gdzie nietypowe kształty i wykończenia oraz miejska przestrzeń odbijająca się w taflach wieżowców, nadają nowoczesną postać betonowej dżungli. Zastosowanie szkła w budowie wieżowców nadaje im estetycznego wyglądu, ale również minimalistycznej lekkości bryły.
Pozytywny wydźwięk szkła
Zaletami takiego zastosowania szkła są:
- Duży dostęp do światła naturalnego – takie rozwiązanie jest najoptymalniejsze ze względu na swobodne przenikanie światła dziennego, przez co nie potrzeba sztucznego oświetlania wnętrz. Ma to również wpływ na efektywność pracowników co przekłada się na komfort pracy;
- Swobodna plastyczność szkła – przez co możliwe jest nadawanie różnorodnych kształtów, co zwiększa estetykę również wnętrz wieżowców;
- Połączenie nowoczesności z praktycznością.
Czy można dostrzec jakieś wady?
Niestety, nic nie jest idealne, zatem widoczne są także wady szklanych rozwiązań. Do jednej z nich należą brzydkie zacieki plamy czy brud na szybach, spowodowane czynnikami atmosferycznymi. Niestety mycie takich powierzchni wymaga sporo czasu, profesjonalnego sprzętu oraz niemałych kosztów. Na co dzień możliwe jest jedynie przecieranie ich od wewnątrz.
Design a bezpieczeństwo
Jednak czy połączeniu nowoczesności z estetyką idzie w parze z bezpieczeństwem?
Szklane wieżowce są szalenie wyróżniającym się elementem miejskich przestrzeni, a co za tym idzie coraz więcej ich powstaje. Dominują nad krajobrazem miejskim tworząc wizję nowoczesnego technologicznie świata. Jednak szkło bywa kruche i łatwo się zbija.
Czy to odnosi się również do wielkich szklanych konstrukcji?
Przed instalacją takich nowoczesnych rozwiązań są one wielokrotnie testowane pod względem odporności na wiatr, na uderzenia lekkie i ciężkie oraz odnośnie bezpieczeństwa pożarowego. Nie należy mieć więc zbytnich obaw, ponieważ wszelka certyfikacja i sprawdzenie bezpieczeństwa są wymogami koniecznymi do skonstruowania takiego nowoczesnego wieżowca. Dokumenty zatwierdzające przydatność i bezpieczeństwo szklanych płaszczyzn są ogólne dostępne i można je znaleźć na stronach internetowych hurtowni szkła. Po więcej informacji zapraszam na stronę https://www.rkglass.pl/.
Źródła:
- https://www.swiat-szkla.pl/aktualnoci/135-wydanie-5-2005/1938-krotka-historia-szkla-w-nowoczesnej-architekturze,
- https://www.swiat-szkla.pl/kontakt/3925-przyklady-zastosowania-szkla-w-architekturze-w-aspekcie-akustyki-wnetrz.html.
Szklane wieżowce są przepiękne. Teraz powstaje ich na potęgę, ale nic w tym dziwnego. Są nowoczesne, piękne i w bardzo dużym stopniu wpływają na wygląd poszczególnych miast.