Kable światłowodowe na przestrzeni ostatnich lat stały się podstawowym elementem systemów przesyłania danych. Ich popularność w dużej mierze wynika z prędkości transmisji danych, jak również bezawaryjności i szerokiego zastosowania. Jak działają przewody światłowodowe, jak są zbudowane i w jakich branżach wykorzystuje się ich potencjał? Sprawdźmy!
Kabel światłowodowy – jak działa?
Kable światłowodowe to rodzaj przewodów, które pozwalają na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii do transmisji danych. W grę wchodzi przesyłanie informacji w formie impulsów świetlnych. Włókna światłowodowe odgrywają tutaj kluczową rolę, które najczęściej produkuje się z włókien szklanych bądź też tworzyw sztucznych. Budowa kabli światłowodowych różni się od tradycyjnych, metalowych linii komunikacyjnych. Dzięki temu wyróżniają się one wysoką przepustowością, a więc umożliwiają przesyłanie większej ilości danych i to na duże odległości.
Kable światłowodowe składają się z kilku elementów. Ich rdzeń stanowi światłowód, przez który przepływają sygnały świetlne. Obudowany jest on okładziną, której zadaniem jest odbijanie światła, który następnie trafia z powrotem do rdzenia. Dzięki temu nie dochodzi do utraty sygnały nawet na długich odcinkach. Rdzeń i okładzinę chronią dodatkowe osłony i płaszcze, które mają na celu zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym, jak również neutralizować zakłócenia elektromagnetyczne.
Na rynku można znaleźć kabel światłowodowy jednomodowy. Włókna jednomodowe wyróżniają się małą średnicą, dzięki czemu światło przemieszcza się jedną ścieżką, a więc idealne do przesyłania go na dużych odległościach. Kable światłowodowe wielomodowe natomiast posiadają większy rdzeń, dzięki czemu światło może rozchodzić się na kilka ścieżek. To znakomite rozwiązanie wewnątrz budynków. Modele o zmniejszonym promieniu gięcia dobrze sprawdzają się m.in. w trudnych warunkach w mieszkaniach czy innych lokalach.
Zastosowanie – kable światłowodowe
Kable światłowodowe powszechnie znajdują swoje zastosowanie w telekomunikacji, sieciach komputerowych, jak również innych gałęziach przemysłu. Rosnące zapotrzebowanie na nie wynikające z ich bardzo dobrych parametrów technicznych można zauważyć m.in. w sektorze energii odnawialnej. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie i kontrolowanie dystrybucji energii, co znacznie ułatwia zarządzanie dostępnymi zasobami. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje również sektor publiczny i rola światłowodów w rozwoju rozwiązań typu smart home. Dobrej klasy kable światłowodowe to gwarancja niezawodności i wysokich prędkości przesyłania danych.