Koronawirus odcisnął swoje piętno na niemal każdym obszarze działalności przedsiębiorstw w naszym kraju i na świecie. Dodatkowe wymogi sanitarne, a także troska o zdrowie pracowników i Klientów zmuszają przedsiębiorców po sięganie po szersze niż dotychczas środki służące do utrzymania czystości.  Wszechobecne punkty do dezynfekcji, wyłączenie z użytku wybranych urządzeń (np suszarki do dłoni) to te widoczne gołym okiem środki zaradcze. W szerszym kontekście, pandemia wymusiła na przedsiębiorcach zatrudnienie dodatkowego personelu sprzątającego bądź bezpośrednio, lub za pośrednictwem firm sprzątających.

Dezynfekcja – metody działania

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje dezynfekcji:

  • Fizyczna – za pomocą pary wodnej czy też promieni ultrafioletowych
  • Chemiczna – za pomocą środków chemicznych działających bio i wirusobójczo
  • Termiczno – chemiczna – przeprowadzana za pomocą środków chemicznych w warunkach wysokiej temperatury.

Na co dzień spotykamy się najczęściej z dezynfekcją chemiczną, przeprowadzaną za pomocą środków na bazie alkoholu, mydła czy innych związków bakterio i wirusobójczych.  Rzadziej trafiamy na dezynfekcję fizyczną – np. za pomocą lamp UV – głównie z tego względu na ich szkodliwy wpływ na wszystkie organizmy żywe, nie wyłączając z tego ludzi.

Na chwilę obecną gama dostępnych na rynku środków do dezynfekcji jest bardzo szeroka. Bez problemu znajdziemy środki na bazie alkoholu etylowego – głównie ze względu na ich szybkie i skuteczne działanie. Do rzadziej spotykanych należą środki złożone, oparte o anionowe środki powierzchniowo czynne. Stosunkowo rzadko trafiamy na środki oparte o aktywny chlor, głównie ze względu na wymagany długi czas pozostawienia na dezynfekowanej powierzchni i charakterystyczny zapach

Ozonowanie – alternatywa do klasycznej dezynfekcji?

Ozonowanie jest świetnym sposobem na dezynfekcję pomieszczeń, z których regularnie korzystają ludzie w czasie, gdy nie są one używane. Wytwarzany przez generatory ozon jest zabójczy dla bakterii, grzybów i wirusów. Niestety jest także szkodliwy dla ludzi, w związku z czym stosowanie ozonowania wymaga wyłączenia danego pomieszczenia z użytkowania na okres minimum godziny.

Kluczowe jest także dobranie odpowiedniej mocy urządzenia. Zbyt słaby generator ozonu może okazać się nieskuteczny – nie wytworzy wystarczającego stężenia ozonu w pomieszczeniu.

Dezynfekcja we własnym zakresie czy z firmą sprzątającą?

Zlecenie dezynfekcji firmie sprzątającej jest popularnym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach nie zatrudniających własnego personelu sprzątającego. Idealnym przykładem mogą być sklepy i punkty usługowe. W takich miejscach zwykle sprzedawcy dbają o czystość miejsca pracy. Przy obecnych wymogach sanitarnych jednak ich działanie może okazać się niewystarczające, i konieczne jest powierzenie prac sprzątających i dezynfekcji wyspecjalizowanej firmie.

Zlecenie obsługi zewnętrznej firmie sprzątającej może okazać się opłacalne w sytuacji, gdy stworzenie stanowiska pracy wiązałoby się z jego wyposażeniem. Dodatkowo detaliczny zakup środków dezynfekujących jest obecnie drogi, a część skutecznych preparatów jest trudnodostępna.
W przypadku decyzji o dezynfekcji we własnym zakresie warto zaplanować działania, które chcemy prowadzić. Należy wytypować miejsca szczególnie niebezpieczne, określić harmonogram prowadzenia działań dezynfekcyjnych. W przypadku powierzchni handlowych czy usługowych warto zastanowić się nad zakupieniem ozonatora z timerem. W takim przypadku urządzenie byłoby załączane w czasie, gdy w obiekcie nie przebywają ludzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.