Coraz częściej wybieramy studia, które nastawione są na pracę z ludźmi w przyszłości. Manager, couch czy zarządca zasobami ludzkimi, to zawody nie tylko na topie, ale i z ogromnym zapotrzebowaniem. W ówczesnym świecie występuje duża potrzeba na ekspertów w takiej dziedzinie. Osoba na takim stanowisku ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy zespołu, pobudzić kreatywność i motywację do działania. Jednak jak wygląda ścieżka zawodowa w tym kierunku i jaką wiedzę można zyskać studiując kierunek “Zarządzanie zasobami ludzkimi”?

Uniwersytet Jagielloński

Rozwinięciem skrótu USOS UJ jest Uniwersytecki System Obsługi Studiów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta średniowieczna uczelnia powstała w roku 1364. Kształci ona na różnorodnych obszarach dziedzin naukowych, dzięki czemu zyskuje sławę, nie tylko wśród obecnych studentów, ale jednocześnie zachęca nowe osoby do aplikacji na studia. Wyśmienite grono profesorskie, potwierdza wysoki poziom nauczania uniwersytetu.

Zarządzanie zasobami ludzkimi – definicja i studia

Pojęcie to można zdefiniować jako działania firm, korporacji i instytucji mające na celu pozyskiwanie, rozwój i utrzymanie efektywnie działających pracowników. To nie ludzie są zasobami. Oni tylko tymi zasobami dysponują, np. wiedzą, umiejętnościami. W zarządzaniu zasobami ludzkimi ważny jest nacisk na realizację zleconych zadań, komunikację z pracownikami, utożsamianie ich z firmą a także motywowanie ludzi i pozyskiwanie nowych pracowników. Zasoby ludzkie same w sobie są postrzegane jako składnik aktywów firmy. W zarządzaniu zasobami ludzkimi wyróżniamy dwa sposoby podejścia do pracownika:

  1. Podejście twarde – ma ono charakter ekonomiczny, kalkulacyjny oraz ilościowy. Pracownik jest określany jako zasób materialny, przynoszący wyższe efekty od nakładów. Taka postawa jest niezbędna, jeśli instytucja chce osiągać zamierzone wyniki;
  2. Podejście miękkie polega na kontakcie z pracownikiem. Zwraca się tu uwagę na komunikację, motywację oraz przywództwo. Takie działania mają na celu zwiększenie kreatywności i zaangażowania pracowników. Podejście miękkie wywodzi się z nurtu humanistycznego zarządzania.

Zarządzanie zasobami ludzkimi często jest ujmowane modelowo. Jest to połączenie procesów personalnych, biznesowych, strategii personalnej oraz narzędzi do rozwiązywania kwestii personalnych. Modelowe ujęcie dzieli się na dwa pojęcia model sita i model kapitału ludzkiego. Model sita jest strategią wykorzystywaną przy procesie rekrutacji. Opiera się ona na rywalizacji oraz eliminacji nowych i stałych pracowników, w celu uzyskania jak najlepszej kadry pracowniczej. Natomiast model kapitału ludzkiego ujmuje człowieka jako istotę zdolną, ambitną, dążącą do samorozwoju. Podczas rekrutacji do przedsiębiorstw wykorzystujących ten model, ważne są cechy takie jak: umiejętność pracy w grupie, chęć doskonalenia się oraz lojalność.

Student tego kierunku będzie potrafił analizować problemy przedsiębiorstw i skutecznie będzie je rozwiązywał. Nie tylko doskonale zorganizuje pracę zespołu, ale i efektywnie zmotywuje swoich pracowników. Warto wybrać te studia ze względu na zyskanie umiejętności i potrzebę wypełnienia luk w branży.

USOS IJ na kierunku zarządzanie
Źródło: Pexels.com

Zarządzanie zasobami ludzkimi – praca

Jako absolwent tego kierunku, osoba z pewnością znajdzie zatrudnienie na stanowiskach specjalistycznych, menedżerskich wyższych szczebli jako doradca i konsultant w organizacjach o charakterze gospodarczym czy publicznym. Studia na kierunku “zarządzanie zasobami ludzkimi” również dają duże możliwości i potrzebną wiedzę w celu założenia własnej działalności. Dzięki umiejętnościom zarządzania zespołem, osoba ma szanse na pracę w niemalże każdej korporacji. Ta cecha znakomicie sprawdzi się również w niewielkich przedsiębiorstwach. Absolwent tego kieruku potrafi doskonale zmotywować i pobudzić kreatywność swojego zespołu, co jest ważne przy spadkach produktywności. Zatem warto rozważyć studnia na kierunku “zarządzanie zasobami ludzkimi”, by nie tylko tworzyć silny zespół pracowniczy, ale też osiągać duże korzyści dla swojej firmy.

Źródła:

One Reply to “USOS UJ Zarządzanie zasobami ludzkimi – jaka praca po studiach?”

  1. W tym roku zamierzam podjąć studia na tym kierunku 🙂 Mam nadzieję, że będzie to trafiony wybór 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.