Rynek nieruchomości stale się rozwija, przez co czasami ciężko nadążyć za nowymi przepisami prawnymi. Jeśli nie chcemy bezpośrednio uczestniczyć w kontakcie z firmą, za pomocą której chcemy wynająć bądź zakupić mieszkanie, warto pomyśleć o pośredniku jakim jest broker nieruchomości.

Kim jest broker nieruchomości?

Zawód brokera odnosi się nie tylko do rynku nieruchomości. Jest to stanowisko w zakresie systemów ubezpieczeniowych, finansowych czy dotyczących obrotu samochodami. Według definicji, brokerem jest osoba świadcząca konkretne usługi, która działa na cudzy rachunek. Mianowicie jest to osoba pośrednicząca pomiędzy osobami fizycznymi (klientami) a instytucjami, firmami lub organizacjami. Stanowisko to może objąć osoba fizyczna, prawna czy nawet jednostka organizacyjna, która nie ma statusu osobowości prawnej. Broker nieruchomości reprezentuje interesy i stanowisko klienta, działa w jego imieniu, natomiast nie może osobiście dokonać transakcji zakupu.

Jak zostać brokerem?

Aby zostać pośrednikiem na rynku nieruchomości, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Ma ono na celu ochronę osób – klientów tego pośrednika, w razie jakiejkolwiek szkody, w następstwie wykonywania czynności zawodowych. Wtedy jest wypłacane odszkodowanie z polisy OC pośrednika dla pokrzywdzonego klienta. By zostać brokerem nieruchomości, nie jest wymagane ukończenie konkretnych studiów. Również od 2014, nie jest wymagana licencja pośrednika nieruchomości, z powodu deregulacji tego zawodu.

Jednak by zostać zatrudnionym przez dane biuro nieruchomości, trzeba spełnić podstawowe wymagania:

  • Należy mieć wykształcenie średnie. Jakby nie patrzeć jest to obowiązek nauki do 18 roku życia, przez co większość potencjalnych pośredników ten warunek spełnia;
  • Prawo jazdy kategorii B. Jest to dość ważny wymóg, ze względu na ułatwienie w poruszaniu się pomiędzy nieruchomościami. Czasami biura zapewniają pojazdy służbowe, więc nie należy się martwić o samochód;
  • Dobra znajomość programów takich jak Word i Excel. Pracując na stanowisku brokera, często trzeba prowadzić dokładną dokumentację handlu mieszkaniami. By się w tym nie pogubić, pomocna jest znajomość programów zarządzania danymi;
  • Ważnymi cechami w tym zawodzie są umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne. By sprzedać czy wynająć nieruchomość, trzeba ją dobrze zareklamować, tak jak produkty w sklepie;
  • Znajomość przepisów prawnych. Jest to ważna wiedza, ze względu na częste zmiany w przepisach prawnych dotyczących rynku nieruchomości;
  • Samodzielność i dobra organizacja czasu. To stanowisko wymaga ogromnego wkładu samoorganizacji oraz właściwego zarządzania czasem i dokumentami. Dobry broker ma wszystko dopięte i posegregowane;
  • W tym zawodzie niezwykle istotne są kompetencje miękkie, które pozwolą Ci radzić sobie ze stresem, pracować pod presją czasu, rozwiązywać problemy i konflikty, myśleć kreatywnie. W te umiejętności wliczają się również zdolności perswazyjne, które są priorytetem w pracy agenta nieruchomości.
Broker nieruchomości
Źródło: Pexels.com

Agent nieruchomości – czy warto nim zostać?

Czy zawód agenta nieruchomości jest opłacalny? Obecnie nawet postronne osoby mogą zostać pośrednikami nieruchomości. Przed rokiem 2014, praca w tym zawodzie wymagała wykształcenia wyższego, studiów podyplomowych a także co najmniej sześciomiesięcznej praktyki w zawodzie. Dopiero po spełnieniu tych wymogów można było otrzymać licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, co było równoznaczne ze wpisaniem do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Aktualnie te warunki nie są konieczne by pracować jako broker nieruchomości, przez co znacznie łatwiej zaistnieć w tej branży. Również zarobki kształtują się na dość wysokim poziomie. Mediana miesięcznych zarobków kształtuje się w granicach 5 000/6 000 złotych. Handel nieruchomościami i pośredniczenie między transakcjami jest atrakcyjną ofertą na rynku pracy. Więcej informacji na temat początków w tej brązy czy stworzenia swojej działalności dotyczącej handlu nieruchomościami znajdziesz na stronie http://www.pracujemy.eu/handel-nieruchomosciami-jak-zaczac/.

Źródła:

  • Barwick P. J., Wong M., Competition in the real estate brokerage industry: A critical review, Economic Studies at Brookings, 2019.
  • Benjamin J., Jud G., & Sirmans G., What Do We Know About Real Estate Brokerage?, Journal of Real Estate Research. 20. 5-30, 2000.
  • Benjamin J., Jud G., & Sirmans G., Real Estate Brokerage and the Housing Market: An Annotated Bibliography Authors, Journal of Real Estate Research. 20. 217-278, 2000.
  • Jud, G. D., Winkler D. T., What Do Real Estate Brokers Do: An Examination of Excess Returns in the Housing Market, Journal of Housing Economics, vol. 3, no. 4, pp. 283-295, 1994.

One Reply to “Jak zostać brokerem nieruchomości”

  1. Nie polecam. Ciężki kawałek chleba…zwłaszcza w dobie kryzysu. Koleżanka działa i wiem jak jest trudno. Trochę taka loteria, albo się uda albo się nie uda..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.