Czy zakładając hodowlę psów stworzymy sobie drogie hobby czy jednak będzie to biznes, z którego osiągniemy zysk? Czy taka działalność może zostać zarejestrowana jako firma w CEIDG? Na te inne pytania, znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Hodowla psów jako pomysł na biznes

Na samym początku warto zaznaczyć, że jest to niesamowicie odpowiedzialna, wymagająca cierpliwości i zaangażowania praca. Czy można na tym zarobić? Owszem, jeśli postawi się na hodowlę psów rasowych. Jest to zajęcie, które z pewnością zabiera dużo czasu i wymaga poświęcenia. Jednak warto pamiętać, że ustanowienie takie pracy jako źródła głównego dochodu, może okazać się niewystarczalne i mało zyskowne. Jeśli chcesz założyć hodowlę, musisz pamiętać, że bierzesz odpowiedzialność za swoich podopiecznych, od momentu rozrodu, przez cały okres szczenięcy do sprzedaży psa. Pamiętaj, że okres szczenięcy jest bardzo trudny i wymaga sporo opanowania i dyspozycji, w celu dbania o zdrowie i bezpieczeństwo szczeniąt.

Z czym wiąże się hodowla psów?

Hodowla psów wiąże się z:

  • kosztami pokarmu;
  • wyposażeniem typu posłania, miski, smycze;
  • badaniami weterynaryjnymi;
  • wielokrotnymi szczepieniami – by zyskać zdrową hodowlę;
  • rejestracją w Polskim Związku Kynologicznym (PZK);
  • obostrzenia dotyczące zasad i procedur związanych z prowadzeniem działalności hodowlanej.

Biznes hodowlany należy rozpocząć od znalezienia dogodnego miejsca. Ważne by był to spory teren, na którym psy będą mieć możliwość wybiegania się. Blok nie jest dobrym pomysłem na lokum dla hodowli. Trzeba pamiętać o ruchu psów, a co za tym idzie, codzienny spacer jest elementem obowiązkowym. Jak pojawi się więcej psów, warto pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowej osoby, która pomoże w wyprowadzaniu zwierzaków. Dodatkowo należy dużo czasu poświęcić na wychowanie psa i jego tresurę. Taki biznes powinna otworzyć osoba, która kocha zwierzęta a nie nastawiająca się wyłącznie na zysk.

Hodowla psów, jako działalność gospodarcza

Hodowla i tresura psów
Źródło: Pexels.com

Działalnością gospodarczą nazywa się rodzaj aktywności, która ma za zadanie sprecyzować postępowanie podmiotu wraz z ukierunkowaniem na konkretny zysk – korzyści materialne. Hodowla psów może więc być zarejestrowaną w CEIDG działalnością gospodarczą lub jako dział specjalny produkcji rolnej. Jej rejestracja odbywa się na takich samych warunkach jak przy zakładaniu każdej innej działalności gospodarczej. Jeśli taki biznes będzie opierać się na głównych założeniach działalności gospodarczej to wtedy odprowadzany jest podatek liniowy.

Trzeba jednak pamiętać, że przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można zastosować do przychodów z działalności rolniczej, nie wliczając w to zysków z działów specjalnych produkcji rolniczej. Zatem hodowla psów nie wymaga wyboru formy opodatkowania, dlatego płaci się go na zasadach ogólnych. Dość oryginalną kwestią jest tutaj określanie dochodu na postawie zastosowania norm szacunkowych lub prowadzenia ksiąg podatkowych. Natomiast jeśli nie jest prowadzona podatkowa księga przychodów, wówczas nie można uściślić ani przychodów, ani dochodów. Wtedy zyski ustala się przy zachowaniu norm szacunkowych, które corocznie są zmieniane. Działalność gospodarcza, jaką jest hodowla psów, jest często niestabilna dochodowo, więc warto mieć również inne zaplecze finansowe.

Hodowla psów rasowych a urząd skarbowy

Warto pamiętać, że hodowla zwierząt jest opodatkowana. Każdy właściciel hodowli, która jest zarejestrowana w Stowarzyszeniu Właścicieli Kotów i Psów Rasowych (SWKiPR) bądź posiadanie zwierząt z uprawnieniami hodowlanymi, ma obowiązek płacenia podatku do urzędu skarbowego. Są tu dwie możliwości:

  1. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Polega to na wpisie do CEIDG gdzie do zakresu działania należy dopisać hodowlę jako Dział Specjalny Produkcji Rolnej. W tej możliwości do kosztów zalicza się wydatki na wszystko związane z hodowlą, czyli karmę, leczenie, gadżety hodowlane czy koszty krycia zwierząt.
  2. Z tytułu zgłoszenia działalności jako Działu Specjalnego Produkcji Rolnej. Gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej, najprostszym rozwiązaniem jest zgłoszenie swojej działalności w Dziale Specjalnym Produkcji Rolnej. By tego dokonać trzeba wypełnić PIT 6 i złożyć w urzędzie skarbowym. Na tej podstawie wyliczana jest zaliczka na podatek dochodowy. Następnie od pozyskanego dochodu trzeba zapłacić podatek wliczając wskazany wyżej dochód do Pit-u rocznego. I ta suma jest podstawą, jaką trzeba płacić. Jednak nie można zapomnieć o rejestracji hodowli w urzędzie skarbowym do 7 dni od momentu założenia hodowli.

Źródła:

  • Gwoździcka-Piotrowska M., Pojęcie działalności gospodarczej w prawie polskim, w: Przegląd Naukowo-Metodyczny. Edukacja dla Bezpieczeństwa nr 1, 89-91, 2009.

One Reply to “Hodowla psów – czy to dobry pomysł na biznes?”

  1. Zgadzam się. Praca ze zwierzętami wymaga dużo cierpliwości, miłości i empatii. Osoby pozbawione tych cech nie powinny nawet pomyśleć o założeniu takiego biznesu. Co więcej, ja nawet uważam że powinny być przeprowadzane testy psychologiczne na osobach, które zamierzają taki biznes rozpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.